Rabka-Zdrój leży w pd. zach. małopolsce pod 49°37 szer. geogr. pn. i 19o57 dług. geogr. wsch , w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, w odległości 64 km od Krakowa, 34 km od granicy słowackiej na Orawie i 40 km od Zakopanego. Położona w karpackim paśmie Beskidu Zachodniego, obszarem swoim zajmuje płaskowzgórze, najdalej wysuniętego na pn, zach. ramienia Gorców, opadającego w dolinę Raby. Płaskowzgórze Rabki wyodrębnione z trzech stron dolinami rzecznymi: Raby i jej dopływów górskich: Poniczanki i Słonki ujmują od pn. i pd. dwa ramiona Gorcowe nadające Rabce charakter dużej, widnej kotliny. Wysokość n. p. m. (stacja kol.) 478 m. (Park Zdrojowy) 520 m.
Rabka posiada klimat górski, łagodny, suchy. Odznacza się idealną czystością powietrza, mała ilością opadów, silną insolacją. Wiatry są nadzwyczaj rzadkie, mgły prawie nie istnieią. Dzięki temu klimat przez cały rok nadaje się do leczenia. W centrum zdrojowiska znajduje się ogromny park. Nieznaczne różnice temperatury dziennej, średnia wilgotność przy doskonałym nasłonecznieniu i małej ilości wiatrów stawiają Rabkę w rzędzie znakomitych stacji klimatycznych górskich.
Największym jednak bogactwem naturalnym Rabki są od wieków znane i cenione źródła lecznicze jodo-bromo-solankowe, zaliczane do najsilniejszych źródeł tego pokroju w Europie.
Prof. Dr. Leon Marchlewski, Dyrektor Zakładu chemji lekarskiej U. J. w Krakowie dokonał w r. 1934 fizyko-chemicznego rozbioru wody mineralnej jednego z 11-tu zdrojów rabczańskich. Wyniki tego rozbioru przedstawiają w ścisłych cyfrach wybitną wartość leczniczą wód mineralnych jodo-bromo-solankowych w Rabce. Ich ciężar właściwy w temp. 15° C = 1,0137, a koncentracja jonów wodorowych (kolorymetrycznie): pH - 8,0.
Oprócz tych typowo leczniczych walorów, na Gości Uzdrowiska czekają liczne atrakcje kulturalne, turystyczne i sportowe:
Więcej o Rabce na stronach:
>> serwis UM Rabka Zdrój
>> Uzdrowisko Rabka
>> ilustrowana historia Rabki